Aktywność fizyczna jest wskazana dla osób w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy dopiero co pojawiliśmy się na tym świecie i stawiamy swoje pierwsze kroki, jesteśmy w tzw. sile wieku, czy też jesień naszego życia już do nas zawitała. Każdy powinien w swoim codziennym planie dnia uwzględnić czas, który zadedykuje odrobinie ruchu.
Dzięki temu możemy skutecznie uchronić się przed poważnymi chorobami – z których zdecydowana większość, to schorzenia typowo cywilizacyjne spowodowane właśnie stylem życia współczesnego człowieka. Zdrowie naszego organizmu, zarówno w kwestii fizycznej, jak i psychicznej, zależne jest od tego, czy decydujemy się na aktywność fizyczną. Wpływ treningu na organizm jest niebagatelny i nie można go przecenić. Dzięki codziennej aktywności fizycznej dbamy o to, aby nasze ciało pozostawało w dobrej kondycji przez długie lata. Odrobina ruchu sprawia, że lepiej się czujemy – w końcu do naszego organizmu zaczynają napływać hormony szczęścia – i zaczyna przepełniać nas radość i energia. Trening sam w sobie ma działanie wręcz terapeutyczne.
Jest on szczególnie polecany dla osób, które zmagają się z zaburzeniami nastroju. Dla przykładu takich, które chorują na depresję. Mimo, że wysiłek fizyczny jest dla nich czymś, co zdaje się absolutnie przekraczać w ich wyobrażeniu wszelkie ich możliwości, to po podjęciu się go czują się oni znacznie lepiej. A to dzięki „wylewowi” dobrych hormonów, jakie są produkowane w naszych organizmach na skutek aktywności fizycznej. Popularne endorfiny to dopiero początek. Obok nich wyzwala się adrenalina, testosteron – szczególnie ważny dla mężczyzn – a także serotonina. Te związki chemiczne sprawiają, że bardziej nam się chce „żyć” i działać. To niezwykle ważne nie tylko dla osób, które zmagają się z poczuciem sensu, ale tak naprawdę każdego z nas. W końcu wszyscy miewamy mniejsze lub większe „dołki”.
Szczególnie, gdy za oknem mało motywująca szaruga, która zachęca nas do spędzenia całego dnia w ciepłym łóżku. Z obowiązkową gorącą herbatą i ciepłym kocem. Napisaliśmy już kilka słów o tym, w jaki sposób trening oddziałuje na nasze zdrowie psychiczne. Koniecznie musimy jednak wspomnieć także o tym, jak bardzo beneficjalne jest uprawianie sportu dla naszego ciała. Zmagacie się z jakimiś bólami? Idźcie na trening. Oczywiście taki, który będzie do Was odpowiednio dobrany. Aktywność fizyczna działa bowiem, jak terapia również na nasze ciało. Bardzo często wszelki bóle mięśni, spowodowane są ich przeciążeniem. Na przykład siedzimy w nieprawidłowej pozycji długimi godzinami i przez to jakaś część naszego układu mięśniowego pracuje intensywniej niż reszta.
Co zatem możemy zrobić, aby pozbyć się uporczywego bólu? Zacząć ćwiczyć. W taki sposób, aby wzmocnić pozostałe mięśnie. Trening pozwala nam się pozbyć nadmiaru wody z organizmu – co jest szczególnie problematyczne dla kobiet – a także usprawnia przepływ krwi. Poprzez regularne ćwiczenia nasze organy lepiej pracują, a skóra staje się jędrniejsza i gładsza.