Zagorzali zwolennicy aktywności fizycznej zazwyczaj nie ograniczają się tylko do jednego jej typu. Ci, którzy biegają często również chodzą na siłownie, a stres dla ciała i umysłu, który generuje się na jednym i drugim rozładowują podczas zajęć na basenie. Jedni są pasjonatami wycieczek rowerowych, inni sportów zimowych. Jeszcze inni zmieniają swój typ aktywności cyklicznie.
W zależności od aktualnej pory roku. Wiele osób dedykuje się jednak tak jednej pasji, że regularnie ćwiczy w swoim ulubionym sporcie niezależnie od temperatury na zewnątrz. Wśród nich z pewnością znajdują się entuzjaści sportów walki. A może raczej powinniśmy powiedzieć sztuk walk. W ostatnich latach zdaje się, że to właśnie sporty walki zdają się być bardzo popularne. Głównie ze względu na fakt, że plusy z uczęszczania na zajęcia sztuk walk nie ograniczają się jedynie do smukłej sylwetki i dobrego samopoczucia. Ktoś, kto bierze udział w takich zajęciach kształci się w sztuce, której historia liczy sobie nawet kilka tysięcy lat. Co już samo w sobie jest niezwykle imponujące. Jeśli jednak mowa o długiej historii samej sztuki warto również wspomnieć, że skoro ćwiczenia fizyczne były przekazywane przez taki szmat czasu, to i muszą mieć o wiele więcej sensu niż te, które zostały obmyślone w czasach współczesnych.
W końcu „starożytni myśliciele” w wielu sytuacjach są o wiele bardziej sprawdzeni – a przynajmniej ich rozwiązania takimi są – niż nawet wszystkie współczesne sztuki, które są tworzone w oparciu o sponsorowane badania. Na jakie sztuki walki warto zwrócić uwagę? Jedną z nich (przynajmniej naszym zdaniem) jest Capoeira. Czym jest Capoeira? To w telegraficznym skrócie mówiąc sztuka walki, która łączy nie tylko filozoficzne myślenie i stawia na sprawność posługiwania się własnym ciałem, ale również grację z jaką tym ciałem się posługujemy. Brazylijska Capoeira bowiem to sztuka walki, która posiada elementy tańca. Jest zatem taką aktywnością fizyczną, która przypadnie do gustu osobom poszukującym nieco bardziej widowiskowych ćwiczeń. Obserwując osoby ćwiczące Capoeirę można by pomyśleć, że praktykują one coś na wskroś podobnego do popularnego w latach 90 break dance’u, jednak z nieco bardziej ofensywnym i użytkowym przytupem.
Niemniej Capoeira ze swoim unikalnymi korzeniami z pewnością zainteresuje wiele osób, które nawet nigdy nie myślały o tym, aby zacząć praktykować sztuki walki. A dzięki jej nieco lżejszej formule będzie im łatwiej się przekonać do tej jedynej w swoim rodzaju sztuki ruchu. Oczywiście nie możemy nie wspomnieć, że pomimo imponujących i widowiskowych ruchów, Capoeira w dalszym ciągu jest i pozostaje wartościową i użytkową sztuką walki. Dlatego jej adepci mogą spodziewać się po zajęciach tej sztuki walki również wzrostu sprawności i pogłębienia umiejętności posługiwania się własnym ciałem w celach obronnych. Capoeirę można trenować przez cały okrągły rok. A jeśli będziemy mieli ochotę zawsze możemy się wybrać z grupą na obozy zimowe lub letnie ze sztuką walki.